Quantcast
Channel: LA.LV
Viewing all 2218 articles
Browse latest View live

Velk uz snaudu, kaut gan naktī gulēts… Kā tikt pie normāla miega?

0
0

Ja pēc negulētas nakts dienā gribas nosnausties, tas ir pašsaprotami, jo organisms prasa atpūtu. Bet kādēļ velk uz snaudu tad, kad cieši gulēts naktī?

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža novērojis, ka cilvēki savas dzīves labsajūtu bieži saista ar miega kvalitāti. Miegainība dienas laikā mazina koncentrēšanās spējas. Garo un tumšo ziemas dienu nogurdinātais organisms pavasarī vēl nespēj adaptēties. Vasarā, kad dienas ir garas, miegam pietiek ar 6–8 stundām.

Laba naktsmiega noteikumi:

• televizors jāizslēdz krietni pirms naktsmiera. Vakara seansi nospriego nervu sistēmu, un miega laikā tā nepagūst pilnvērtīgi atjaunoties;

• jāiet gulēt un jāceļas vienā un tajā paša laikā. Haoss organismu samulsina, jo tas nespēj uzminēt, cik ilgs laiks būs atvēlēts miegam.

Neatkarīgi no gadalaika vai dienas plāniem jāatradinās celties pēdējā brīdī. Pošanās uz darbu steigā un nervozie apstākļi izraisa nevajadzīgu stresu, kas organismu sāk nogurdināt jau no paša rīta. Labāk celties laikus, lai pirms iziešanas no mājām var pagūt aizgaiņāt miega paliekas.

Pēc darbadienas var atļauties nelielu pastaigu, to neatliekot tikai uz brīvdienām. Nevēdinātās telpās trūkst skābekļa, tādēļ samazinās smadzeņu darbības aktivitāte un rodas miegainība. Tas pats notiek lietainās dienās, kad samazinās atmosfēras spiediens. Līdzīga iemesla dēļ uz snaudu velk pēc sātīgas maltītes, jo tad vairāk asiņu pieplūst kuņģim, un smadzenes saņem mazāk enerģijas.

Vājums un apātija pavasarī mēdz būt vitamīnu trūkuma dēļ. Tādēļ uzturam jābūt daudzveidīgam, katru dienu jāēd svaigi augļi un dārzeņi. Protams, uzturvielu tajos vairs nav daudz, taču vēl glābj saldētie krājumi.

Ja nomāc gaismas nepietiekamība, bet blāvas un tumšas krāsas uzdzen skumjas, ir vērts izvēlēties gaišākas vai košākas drēbes, bet vāzē acu priekšā likt intensīvi dzeltenus vai rozā ziedus.

Ja nekas no ieteiktā nepalīdz, Juris Svaža iesaka apmeklēt ģimenes ārstu vai miega speciālistu. Pēdējais noskaidros, vai neizgulēšanās cēlonis nav obstruktīva miega apnoja – skaļa krākšana ar klusuma pauzēm un elpceļu nosprostošanos. Gurdenumu izraisa arī virkne medikamentu un nedia­gnosticēti vairogdziedzera darbības traucējumi, cukura diabēts, dzelzs deficīta anēmija un depresija.


Problēmas ar miegu! Tabletes nepalīdz…

0
0

“Ilgstoši mokos ar bezmiegu. Vietējie dakteri izraksta tikai miega tabletes, bet tās man nepalīdz! Vai ar manu problēmu iespējams tikt galā?” Astra Matisāne Valkā

 

Miegs ir mūsu organisma fizioloģiska nepieciešamība, labākā atpūta un svarīgs ķermeņa dziedinātājs. Ne velti apmēram trešdaļa dzīves paiet miegā.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža atgādina, ka pieaugušajiem jāguļ 7–8 stundas diennaktī. Tad lielākā daļa cilvēku no rīta jūtas atpūtušies, uzkrājuši enerģiju, jo šajā laikā organisms pagūst pilnvērtīgi atjaunoties, tādēļ dienā darba efektivitāte un kvalitāte ir maksimāli augsta. Arī morālais apmierinājums ir krietni lielāks, un tas nav mazsvarīgi cilvēka pašsajūtai. Bet neizgulējies cilvēks ir ērcīgs un aizkaitināms par sīkumiem, tādā stāvoklī mēdz pat sastrādāt to, kas vēlāk jānožēlo.

Lai novērstu bezmiegu, vispirms jāievēro t. s. miega higiēna, nevis jāķeras pie zālēm. Iespējams, lai novērstu cēloni, jāmaina ieradumi. Piemēram, laisks un vienmuļš dienas ritums apgrūtina iemigšanu, taču enerģisks darbs vai sporta nodarbības, diena bez stresa un mierīgā, patīkamā gaisotnē nodrošina labāku miega kvalitāti. Gultai jābūt gludai un pacietai, lai nerastos asinsrites traucējumi. Vajadzīgi arī naktsmieram atbilstīgi apstākļi telpā – ne pārāk silta (gatavojoties miegam, arī ķermeņa temperatūra pazeminās), bez liekiem trokšņiem (nekas nedrīkst novērst smadzeņu uzmanību) un aptumšota (spilgta gaisma kavē miega hormona melatonīna sintēzi organismā). Gultā nav vēlams skatīties televīziju, lietot datoru, ēst. Ja neizdodas iemigt 20 minūtēs, labāk celties un kaut ko darīt, nevis grozīties pa gultu. Arī pēc pamošanās nevajadzētu palikt tajā vārtīties.

Par hronisku bezmiegu ir runa, ja šie traucējumi ilgst trīs mēnešus. Tomēr noteicošais faktors ir pašsajūta dienā. – Ja nav miegainības, dusmu un sliktas pašsajūtas dienā, nevajag sevi spiest gulēt! Ir cilvēki, kas organismam nepieciešamo var izgulēt mazāk nekā 7–8 stundās, – teic Juris Svaža.

Bezmiega cēlonis bieži ir dažādas slimības vai simptomi, piemēram, sāpes, gremošanas traucējumi, emocionāls stress, nemierīgu kāju sindroms. Ārstējot pamatslimību, pazūd arī miega traucējumi. Ja cēlonis ir neiroloģisks vai psiholoģisks, ieteicams neirologa, psihoterapeita vai psihiatra apmeklējums. Miega problēmas risina speciālisti, un to piedāvā Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūts, klīnika “Headline” un Miega slimību centrs. Juris Svaža brīdina, ka būs nepieciešamas 5–6 vizītes, turklāt miega problēmu ārstēšanā valsts finansiāls atbalsts pacientiem nav paredzēts.

 

 

Notiks bezmaksas seminārs par miegu: kā pamosties spirgtam?

0
0

Kā vakarā aizmigt un no rīta pamosties miega spirdzinātam? Cik ilgi man jāguļ, lai no rīta justos možs un atpūties? Par šiem un līdzīgiem jautājumiem bezmaksas seminārā 17. maijā izglītos veselības centra Vivendi speciālisti.

Miegā tiek pavadīta trešā daļa cilvēka mūža. Labs miegs nodrošina enerģiju, dzīvesprieku, palīdz organismam cīnīties ar dažādām slimībām. Diemžēl aptuveni 40 procenti pieaugušo miegā pavada mazāk nekā septiņas stundas, kas izraisa dažādas nopietnas veselības problēmas, negadījumus mājās, darbā un vadot automašīnu.

Rietumeiropā problēmas ar miegu ir trešdaļai iedzīvotāju. Bezmiegs ir vispopulārākais ar miegu saistītais veselības traucējums, kas hroniski ietekmē aptuveni sešus līdz 10 procentus eiropiešus. Bezmiega iespaids palielinās līdz ar gadiem – grūtības aizmigt ir pusei iedzīvotāju vecumā virs 65 gadiem. Pēc ilgstoša bezmiega perioda var pastiprināties nogurums, zust koncentrēšanās spējas, samazināties uzmanības noturība, būt svārstīgs garastāvoklis, pastiprināties kairināmība, agresivitāte, pasliktināties atmiņa, kustību koordinācija un rasties pat uztveres traucējumi halucināciju veidā.

Veselības centra Vivendi psihoterapeite, psihosomatiskās medicīnas ārste dr. Inguna Rudzīte: „Miega traucējumus var izraisīt arī stress par kuru mūsdienās ārstiem sūdzas katrs otrais pacients. Nereti līdz ar psihiskā stāvokļa ārstēšanu un problēmu atrisināšanu, atgriežas spēja labi izgulēties un pamosties miega spirdzinātam.”

Vienkārša un izcili efektīva recepte, kas ļaus no rīta pamosties mundram

0
0

Mūsdienu straujajā dzīves ritmā mēs miegam veltām mazāk laika nekā nepieciešams un vēlamo astoņu stundu vietā guļam tikai sešas, septiņas vai pat mazāk stundu.

Turklāt daudzi cilvēki cieš no miega traucējumiem, kas var novest pie ļoti nepatīkamām sekām, piemēram, pie ceļu negadījumiem un nelaimes gadījumiem darbā.

Krievijas Nacionālais miega fonds ir nācis klajā ar šokējošiem faktiem. Izrādās, ka 60% pieaugušo cieš no miega problēmām vairākas naktis nedēļā, bet vairāk nekā 40% pieaugušo dienas laikā izjūt spēcīgu miegainību, kas ietekmē uztveri un atmiņu. Pats satraucošākais ir tas, ka 69% bērnu pārpūles dēļ vairākas reizes nedēļā nespēj ilgstoši iemigt.

Jāmin, ka šī globālā problēma ļauj iedzīvoties zāļu ražotājiem, kuri pārdod dārgus miegu veicinošus medikamentus. Taču miegu iespējams uzlabot ar pavisam vienkāršiem līdzekļiem.

Lūk, brīnišķīga recepte, kurai nepieciešamas tikai divas labi zināmas sastāvdaļas – jūras sāls un dabīgais medus.

Samaisiet piecas tējkarotes dabīgā medus un vienu tējkaroti jūras sāls.

Glabājiet šo līdzekli stikla burkā.

Kad jūs gatavojoties doties pie miera, palieciet nedaudz šā maisījuma zem mēles un ļaujiet tam dabīga veidā izkust. Šis dabīgais līdzeklis ne tikai ļaus viegli iemigt, bet arī pamosties bez grūtībām.

Kāpēc šī recepte ir iedarbīga?

Jūras sāls satur vairāk nekā 80 dažādu elementu, kuri iesaistīti dažādos organisma procesos, tostarp tā atjaunināšanā.

Medus satur glikozi, kas efektīvi apgādā mūsu šūnas ar nepieciešamo enerģiju.

Apvienojumā jūras sāls un dabīgais medus paaugstina serotonīna līmeni, kas veicina smadzeņu atslābināšanos.

Vai melatonīna tabletes rada atkarību?

0
0

“Darbā daudz stresa, naktī nevaru aizmigt, tāpēc daktere ieteica tabletes ar melatonīnu. Cik daudz to drīkst lietot? Vai organismam neveidosies pieradums?”

“Lai gan melatonīnu nevar saukt par miega zālēm, šis hormons organismā rada naktsmieram labvēlīgus apstākļus. Melatonīns ir piemērots līdzeklis, ja ir laika zonu maiņa, diennakts ritma traucējumi,” skaidro miega slimību konsultants Juris Svaža. “Melatonīnu medikamentu veidā vienmēr iesaku lietot īslaicīgi. Jāmēģina savu dzīvi sakārtot tā, lai netiktu traucēts miegs. Ja esi apmierināts ar darbu, mājas dzīvi un vēl drusku pasporto, parasti ir viegli aizmigt. Ja kaut kas nav kārtībā ar dzīves ritmu, miegs nebūs labs. Konkrētu lietošanas ilgumu vajadzētu noteikt ārstam, kurš izrakstījis melatonīnu.”

 

logo-36

 

 

Naktīs moka krampji. Ko darīt? Atbild ģimenes ārsts Andris Lasmanis

0
0

“Pēdējā laikā naktīs bieži pamostos no sāpīgiem krampjiem kāju ikros. Kādēļ tā?
” Anna Liepa Ikšķilē

Atbild ģimenes ārsts Andris Lasmanis: “Krampjus kājās naktīs var izraisīt pārslodze, dažādi neiroloģiski traucējumi, vēnu nepietiekamība, artēriju sašaurinājums un citas vainas. Vienkāršākais veids, kā sev palīdzēt, ir pamasēt problemātisko vietu un iedzert glāzi ūdens. Parasti pret krampjiem labi palīdz magnija preparāti. Tos vajadzētu lietot desmit dienu kursa veidā, kaut arī efekts visbiežāk jau ir pēc trim dienām. Ja šie līdzekļi nepalīdz, jāvēršas pie ārsta pēc recepšu medikamentiem.”

Matracis ar magnētu. Vai uz tāda gulēt?

0
0

Vai ir ieteicams iegādāties matračus, kuros iestrādāti magnēti un kurus reklamē izplatītāji? ANDREJS DANEFELDS GULBENĒ

“Veselības centra 4” Diagnostikas centra fizioterapeite Baiba Narvila iesaka matraci izvēlēties pēc tā pamatfunkcijām – vai balsta mugurkaula dabisko stāvokli miega laikā. Tas nozīmē, ka rūpīgi jāpiemeklē savam ķermenim atbilstīga stingruma matracis – jo lielāka ķermeņa masa, jo tam jābūt stingrākam. Pārvalkam jābūt elpojošam un viegli kopjamam, un tikai tad var domāt par papildu aksesuāriem, piemēram, magnētisko virsmatraci.

Daudzi ražotāji statiskos jeb terapeitiskos magnētus mēdz iestrādāt apģērbos, apavos, aprocēs un matračos. Tiesa, par šo izstrādājumu terapeitisko efektu zinātnieku domas atšķiras. Baiba Narvila stāsta, ka skeptiskā viedokļa pārstāvju galvenais arguments ir magnētu pārāk vājais magnētiskais lauks – tas nejaudā caur ādu iekļūt audos un radīt vēlamās pārmaiņas. Savukārt alternatīvās medicīnas piekritēji atbalsta šādu ierīču ietekmi uz cilvēka bioenerģētisko lauku un či enerģijas plūsmu.

Fizioterapeite mudina sāpju, tūskas un iekaisīgu procesu mazināšanai izvēlēties mērķtiecīgu magnētterapiju, kas pieejama fizikālās medicīnas kabinetos. Dozēts, katram pacientam pielāgots un kontrolēts pastāvīgs vai impulsveida zemas frekfences magnētiskais lauks procedūru laikā iedarbojas uz organismu precīzāk, drošāk un ar lielāku garantiju – veicina audu trofiku (vielmaiņu un to regulējošo mehānismu), paplašina asinsvadus, samazina sāpes, iekaisuma procesus un tūsku. Šī terapija piemērota, ja ir kāju asinsvadu un ginekoloģiskās slimības, kaulu lūzumi vai locītavu slimības. Tā nav vēlama cilvēkiem ar onkoloģiskām slimībām, kardiostimulatoru, vēnu trombozi, infekciju slimībām, akūtu iekšējo orgānu saslimšanu, ādas slimībām un paaugstinātu ķermeņa temperatūru.

6 baisākās slimības saistībā ar miegu

0
0

Miegs ir svarīga dzīves daļa. Mūsu ķermenis un smadzenes atpūšas, lai gūtu spēku jaunai dienai. Diemžēl dažiem cilvēkiem miegs viegli nedodas rokā, ir dažādi miega traucējumi, piemēram, bezmiegs vai apnoja. Taču ir eksotiskākas saslimšanas, pat bīstamas un biedējošas, par kurām tūlīt pastāstīsim.

1. Letālais ģimenes bezmiegs

Briesmīga, reta saslimšana, kas nepadodas ārstēšanai un izraisa nāvi. Saslimšana nāk mantojumā un izpaužas kā nespēja gulēt. Pasaulē zināmas 40 ģimenes ar šo slimību. Tā sākas kā vienkāršs bezmiegs, taču pāris mēnešu laikā progresē līdz dzīvībai draudošai formai. Nāve parasti iestājas 18 mēnešu laikā.

2. “Sprāgstošās galvas” sindroms

Nosaukums gan skan baisāk nekā ir patiesībā, tomēr tas vienalga ir satraucošs sindroms. Pirms miega cilvēks dzird skaļas skaņas, kuras pēc tam traucē visu miega ciklu. Lai tiktu vaļā no šī simptoma, reizēm palīdz vienkārša relaksācija un veselīgs miegs. Iespējams, jānomaina matracis vai pat gulta.

3. Miega paralīze

Iedomājieties, ka jūs esiet starp miegu un nomodu, vēlaties pakustēties, bet nespējiet to izdarīt. Šis stāvoklis, kad muskuļi ir paralizēti, kas miegā ir normāla parādība, iestājas pirms pilnīgas iemigšanas un pirms pamošanās. Tas var radīt bailes un sajūtu, ka līdzās ir vēl kāds vai kaut kas.

4. Somnabulisms

Somnabulisms jeb mēnessērdzība cilvēkus skar vairāk nekā varat iedomāties. Zinātnieki lēš, ka 15% bērnu vecumā no 8 līdz 12 gadiem cieš no mēnessērdzības.

5. Hipersomnija jeb pārmērīga miegainība

Katrs no mums ir kādreiz bijis pārguris, īpaši pēc saspringtas darbadienas vai bezmiega nakts. Tajā pašā laikā cilvēki, kas cieš no hipersomnijas, var gulēt ļoti ilgi. Ja parasti pietiek ar sešām līdz astoņām stundām stundām miega, lai izgulētos, tie, kuri cieš no šīs kaites, var gulēt pat 18 stundas no vietas.

6. 24 stundu cikla sindroms

Veselam cilvēkam miegs un nomoda perioda cikls norit 24-25 stundas. 24 stundu cikls var ievilkties līdz 48 stundām. Tas nozīmē, ka ilgu laiku organismam nevajag gulēt.

Avots: fullpicture.ru


Pieci produkti un vielas, kas rada bezmiegu un satraukumu

0
0

Produkti, kas “iedarbina” trauksmi

Foto - Shutterstock
Foto – Shutterstock

Mirkļos, kad saskaramies ar panikas lēkmēm, traucētu miegu vai pat bezmiegu, daudzi no mums tiecas meklēt pēc iespējas efektīvāku un ātrāku stresa mazināšanas veidu vai medikamentus, kas palīdzētu šajā situācijā. Tomēr, vai kāds no jums šādās reizēs mēdz sev uzdot jautājumu – ko es šodien ēdu? Vairāki produkti, ko lietojam ikdienas uzturā, kuri nereti tiek uzskatīti arī par veselīgiem un mūsu organismam nepieciešamiem, spēj ietekmēt cilvēku nervu sistēmu tikpat spēcīgi kā stresa piesātināti notikumi.

Ja katrs no mums pievērsīs uzmanību tam, kuras ikdienas ēdienkartes sastāvdaļas “strādā” pretēji mūsu vēlmēm, tas palīdzēs kontrolēt simptomus un blakusefektus, ko rada nepareizs uzturs, kā arī aizsargās no situācijām, ko rada ilgstošs nemiers un stress.

Kad saskaramies ar biežu bezmiega un nemiera stāvokli, to spēj pastiprināt kofeīna, nakteņu dzimtas augu, piemēram, kartupeļu, tomātu, baklažānu, piparu, alkohola, ceptu un kūpinātu produktu, kā arī cukura, miltu un citu rafinētu ogļhidrātu lietošana uzturā. Lietojot šos produktus uzturā, augstāks risks saskarties ar to radītajām blakusparādībām ir sievietēm, cilvēkiem pēc 40 gadiem, tiem, kuri ir īpaši jūtīgi pret medikamentiem, kā arī ikvienam, kurš saskaras ar apstākļiem, kas ietekmē gremošanas vai imūnsistēmu, piemēram, ķīmijterapijas apmeklēšana vai zarnu iekaisuma slimības.

Gulēšanas pozas, kas uzlabo veselību miegā

0
0

Maini pozu un vēro ieguvumus

galvena

Ietaupi naudu, laiku un saudzē veselību, ārstējot sevi miega laikā!

Ņemot vēra faktu, ka mēs vienu trešdaļu no savas dzīves pavadām guļot (vismaz tā vajadzētu būt), tam nevajadzētu būt pārsteigumam, ka veids, kā mēs guļam ietekmē mūsu veselības stāvokli, turklāt, darot to pareizi, mēs varam ietekmēt dažādas medicīniskas un bioloģiskas problēmas. Protams, mūsdienās ir pieejami daudz un dažādi medikamenti, terapijas un ārstēšanas veidi, bet kāpēc lieki tērēt naudu un “ķimizēt” organismu, ja to var atrisināt, vien nomainot pozu, kādā tu guli?

Piedāvājam tev dažādus variantus, kuriem vajadzētu palīdzēt konkrētajā problēmai. Turklāt pamēģināšana tev nekaitēs, bet, ja nu tomēr palīdzēs, būsi ietaupījusi naudu, laiku un saudzējusi savu veselību!

Atgriešanās skolas solā, sekss ar aizliegto partneri: biežākie murgi. Katrai profesijai savs biežākais murgs

0
0

Par ko biežāk murgo sievietes, par ko – vīrieši

Sievietēm murgi rādās biežāk nekā vīriešiem. Nereti sievietēm rādās sapņi, ka viņus krāpj dzīvesdraugs. Zobu izkrišana, bēgšana, zirnekļi – lūk, vēl dažas populāras tēmas no sieviešu murgiem.

Tas secināts Amerikā veiktā pētījumā Amerisleep, kurā aptaujāti 2000 cilvēki.

Vīrieši savukārt biežāk sapņo, ka lido, satiek nepazīstamu skaistuli vai atrod naudu. Kopumā, kā rāda amerikāņu pētījums, biežākais sapnis ir krišana, mukšana, atgriešanās skolas solā vai sekss ar cilvēku, ar kuru nevajadzētu mīlēties.

Lūk, par ko murgo cilvēki:

53,5% krīt

51% no kāda mūk

38% redz, ka atgriezušies skolas solā

34% redz, ka nav gatavi veikt testu vai kādu svarīgu uzdevumu

33% lido

32% mīlējas ar cilvēku, ar kuru nevajadzētu būt seksam, pie skaidras apziņas esot

31% sapnī redz mirušu cilvēku

30% mirst vai piedzīvo kāda tuvinieka nāvi

27% izkrīt zobs

26% iet nekurienē vai nespēj normālā gaitā paiet

26% nokavē transportu (autobusu, lidmašīnu u.c.)

24% ir paralizēti vai nespēj runāt

Visticamāk, murgi rodas trauksmes dēļ. Un acīmredzot sievietēm ir lielāka nosliece uz trauksmi un murgiem. Turklāt sievietes vairāk fokusējas uz pārdzīvojumiem un notikumiem, viņas labāk atceras sapņus, kas likušies biedējoši (sievietes, kā atklāj pētījums, biežāk atcerējās nepatīkamus sapņus). Kopumā 24% sieviešu atcerējās sapņus gandrīz pēc katras nakts, kamēr vīrieši – tikai 14% gadījumu.

Ziepes pret “nemierīgām kājām”. Dīvaini, bet darbojas!

0
0

Nemierīgo kāju sindroms mūsdienās ir ļoti bieži sastopama parādība. Tas var sagādāt gana daudz neērtu brīžu un likt zaudēt svarīgās miega stundas. Vienkārši sakot, nemierīgo kāju sindroms ir nepatīkama niezēšana, kņudēšana vai rāpošanas sajūta kājās, kā rezultātā rodas nepārvarama vēlme kājas izkustināt, lai šī sajūta pazustu. Ja tev piemīt šī problēma, tad noteikti zini, par ko ir runa.

Diemžēl nav zināma neviena konkrēta ārstēšanas metode. Tomēr tev ir paveicies! Vienkārša ziepju gabaliņa palikšana zem gultas ir ļoti lēta un vienkārša metode, kā cīnīties ar savām nemierīgajām kājām, lai atkal spētu ērti izgulēties. Tas izklausas dīvaini, bet strādā!

Šī metode gan vēl nav zinātniski pierādīta, bet visā pasaulē jau ir daudz piekritēju, kuri apgalvo, ka tādējādi patiešām ir iespējams tikt vaļā no šīs kaitinošās likstas.

Biežāk uzdotie jautājumi

Vai ir nozīme, kādas ziepes izmantoju?
Nē, tam, škiet, nav nozīmes. Cilvēki apgalvo, ka panākumus guvuši ar daudz un dažādām ziepēm. Sliktākajā gadījumā vari pamēģināt dažādus ziepju veidus, lai redzētu, kurš no tiem palīdz tev. Tās nav dārgas, tāpēc vari eksperimentēt uz nebēdu!

Kurā vietā zem gultas tās būtu jānovieto?
Daudz cilvēku ir atklajuši, ka ziepju novietošana pie kājām, zem palagiem, ir visefektīvakā. Tomēr jau atkal – pamēģini paeksperimentēt, lai atrastu sev piemērotako pozīciju.

Vai telpā ir jābūt konkrētai temperatūrai?
Nē, temperatūrai nav nozīmes. Tomēr ļoti liels karstums un mitrums, it īpaši, ja nav labas ventilācijas, var telpai likt mazliet ost pec ziepēm.

Cik bieži man vajadzētu mainīt ziepes?
Visticamāk, vienu un to pašu ziepju gabaliņu vari noturēt zem gultas veselu gadu, ja ik pec pāris nedēļām atceries nokasīt tā augšejo slāni. Tomēr, ja tev šī ideja neiet pie sirds, vari mainīt to tik bieži, cik vien vēlies!

Vienkārši un efektīvi padomi naktsmiera uzlabošanai

0
0

Te grūti vakarā iemigt, te nevar rītā pamosties, te naktī caurs miegs. Kas notiek?

Pulkstenis atpaliek

Ar grūtībām iemieg un laikus nespēj pamosties galvenokārt pūces – cilvēki, kuru bioloģiskais pulkstenis ir lēnāks nekā astronomiskais. Tādēļ pūces ne vienmēr ir punktuālas…

Šādiem cilvēkiem astronomiskajā pulkstenī var būt viens naktī, bet iekšējais laikrādis vēl ir tikai 10 vakarā. Protams, tādā situācijā pašam šķiet agrs, un nevar aizmigt. Tāpat arī no rīta – kad astronomiskais pulkstenis jau rāda septiņus, iekšējais ir ticis tikai līdz četriem naktī, un cilvēks nevar pamosties.

Tādēļ pūcēm ieteicams stingrs miega režīms, īpaši jāievēro viens un tas pats pamošanās laiks, turklāt arī brīvdienās. Atvaļinājumā var pagulēt stundiņu ilgāk, taču nevis mostoties vēlāk, bet gan ejot gulēt agrāk. Dienas otrajā pusē vēlams nelietot produktus, kuros ir kofeīns, un stundu pirms gulētiešanas – izvairīties no spilgtas gaismas.

Pat, ja logā spīd ielas laterna, jāsarūpē biezāki aizkari, jo tumsā producējas melatonīns – miega hormons. Savukārt rītos uzreiz jāiziet saules gaismā vai jāieslēdz maksimālais telpas apgaismojums, jāpavingro, jāieiet vēsā dušā (vēl labāka ir kontrastduša) un jāizdzer tase kafijas vai melnās tējas.

Otra daļa cilvēku ātri iemieg, bet pamostas ap trijiem vai četriem naktī un līdz pat rītam vairs nespēj iemigt. Tā izpaužas de­presīvi stāvokļi, kas attīstās pastāvīga stresa gadījumā. Īpaši bieži tā notiek, ja cilvēks tuvākajā nākotnē neredz izeju no ieilgušas nepatīkamas situācijas. Tad ir vai nu kaut kas kardināli jāmaina dzīvē, vai arī jāsamierinās ar notiekošo. Ar depresiju palīdz tikt galā psihoterapeits. Cits iedarbīgs miega normalizācijas līdzeklis ir regulāra intensīva fiziskā slodze 3 – 4 reizes nedēļā: skriešana, peldēšana, dažādi fitnesa un aktīvā sporta veidi.

Novērots, ka daudziem melatonīna ražošanu veicina arī tumša gultasveļa, jo gaiša atstaro vairāk gaismas, ietekmējot miegu.

Labs miegs bez zālēm

Miega traucējumi parasti rodas ilgākā posmā, tāpēc var būt nepieciešams laiks un pacietība, lai tos novērstu.

Neirologs un miega medicīnas speciālists Ainārs Vecvagars iesaka ikvienam pirms gulētiešanas izvēdināt telpu. Miegs ir veselīgāks, ja gaisa temperatūra pieaugušo guļamtelpā ir +16…+18 ˚C. Protams, ir arī siltummīļi, kuriem vajag ne mazāk par +20…+22 ˚C un vēl biezu segu. Tāpat kā daudzi ziemā iemieg pie atvērta loga pat zem viegla pleda.

Ja miegu mēdz traucēt apkārtējie trokšņi, ir vērts paklausīties klusu, mierīgu mūziku, taču ārsts mudina nepieradināt sevi pie šādas aizmigšanas. Arī krācošs dzīvesbiedrs nav labākā kompānija, šī nodarbe var nevēlami ietekmēt ne tikai viņa paša, bet arī partnera veselību, tādēļ nepieciešama miega speciālista konsultācija. Ja vainīgais nepiekrīt izmeklējumiem, acīmredzot vienam jāpāriet gulēt uz citu istabu…

Nepieciešamais miega ilgums katram ir individuāls, lai gan aprēķināts, ka vidēji tas ir 7 – 9 stundas. Mainīt iekšējo pulk­steni ir iespējams, taču ne visiem tas izdodas.

Neizgulēto miegu otrā naktī atgūt neizdodas – efekts ir maznozīmīgs! Ja darbdienās guļ mazāk un cenšas laiskoties brīvdienās, izjauktā miega ritma dēļ pirmdiena kļūst par smagāko nedēļas dienu.

Ja ilgi (vairāk par pusstundu) neizdodas aizmigt, nomoka dažādas domas, tad labāk piecelties, izvēdināt guļamistabu un tikmēr iedzert siltu pienu (var ar medu) vai ārstniecības augu tēju. Pat 15 – 20 minūtes uz neērta krēsla liek atgriezties gultā, saritināties un laisties snaudā.

– Gulta, kas paredzēta gulēšanai, nav jāizmanto, lai skatītos televizoru vai strādātu ar datoru. Atstājiet visas domas vakarā uz papīra un risiniet tās no rīta! – mudina A. Vecvagars.

Ja gulta ir netālu no apkures avota, var rasties siltuma apmaiņas traucējumi – ķermenis pārkarst un svīst, tādēļ ir traucēts miegs, pat ja atvērts logs, jo no vienas puses nāk siltums, bet no otras pūš vējš. Ja nav iespējams gultu atbīdīt no radiatora vismaz par pusotru metru, tam jāuzvelk blīva auduma pārvalks vai arī vajadzīgs aizslietnis, ar ko norobežoties.

Var pieteikties uz bezmaksas speciālistu konsultācijām par miega traucējumiem

0
0

Ikviens, kurš cieš no miega traucējumiem, tiek aicināts apmeklēt privāti praktizējošo psihiatru un neirologu bezmaksas konsultācijas. Tās norisināsies Rīgā, Jūrmalā, Daugavpilī, Rēzeknē, Liepājā, Jelgavā un Valmierā līdz pat novembrim. Bezmaksas konsultācijas tiek organizētas kampaņas “Labs miegs – labai veselībai” ietvaros.

“Diemžēl liela daļa sabiedrības aizvien pienācīgi nenovērtē pilnvērtīga miega nozīmi cilvēka dzīvē – lai gan sākotnēji var šķist, ka dažas negulētas stundas jau neko nemainīs, pat tās var radīt noguruma sajūtu un sliktu pašsajūtu visas dienas garumā. Tāpat – arī samazināt koncentrēšanās spējas, kam var būt izšķiroša loma, piemēram, vadot automašīnu. Savukārt ilgstoši miega traucējumi var nelabvēlīgi ietekmēt visu organismu kopumā, tostarp vājināt imunitāti, izraisīt endokrīnās sistēmas traucējumus un pat depresiju. Tieši tāpēc aicinām ikvienu, kurš cieš no miega traucējumiem, izmantot šo iespēju un bez maksas konsultēties ar kādu no akcijā iesaistītajiem speciālistiem, kuri varēs ieteikt atbilstošāko risinājumu miega traucējumu novēršanai,” teic miega ārste – psihiatre Ija Cimdiņa.

Pieteikties privāti praktizējošo psihiatru un neirologu bezmaksas konsultācijām iespējams līdz 17.oktobrim, zvanot pa tālruņa numuru 26575884 katru darba dienu, izņemot ceturtdienas, laika posmā no 13.00 līdz 16.00. Tāpat atgādinām, ka bezmaksas konsultācijas iespējams saņemt arī pie valsts apmaksātiem psihiatriem.

Materiāls sagatavots Latvijas Psihiatru asociācijas organizētās kampaņas “Labs miegs – labai veselībai” ietvaros, kas visā Latvijā tiks īstenota līdz novembra beigām. Kampaņas mērķis ir izglītot sabiedrību par biežākajiem miega traucējumu simptomiem un to cēloņiem, kā arī veidiem, kā saņemt palīdzību. Plašāku informāciju par kampaņu meklē Facebook.com/Labsmiegslabaiveselibai

23 vienkārši, bet iedarbīgi veidi, kā uzveikt bezmiegu

0
0

Iemigšanas vai salda miega problēma ir daudziem cilvēkiem, kas bieži vien ir saistīta ar kādu no slimībām vai arī stresa stāvokli.

Daudzi darījuma cilvēki slikti iemieg svešās vietās vai viesnīcās, tāpēc miega pētnieki iesaka ceļotājiem izmēģināt un izvēlēties vienu šiem priekšlikumiem, jo katram cilvēkam ir savas nianses:

  • Paklausieties mierīgu un kosmisku mūziku;
  • Ieejiet karstā vannā, kurai pievienotas dažādas aromātiskās piedevas;
  • Iedzeriet karstu tēju (melisu vai baldriāņu sakņu) pusstundu pirms gulētiešanas;
  • Trīs stundas pirms gulētiešanas neēdiet neko smagu;
  • Centieties gultā ieņemt pozugulēšanai, bet ne grāmatas lasīšanai vai televīzijas skatīšanai. Vienīgā aktīvāte, kuru  pētnieki pieļauj, ja vajag palīdzību iemigšanā – sekss, jo pēc tā arī mīlnieki viegli ieslīd saldā miegā;
  • Ja jūtat, ka esat ļoti mundrs, tad varbūt padariet kādu vienkāršu darbiņu, pirms ejat gultā;
  • Centieties izveidot gulētiešanas rituālu, piemēram, palasiet grāmatu (15-30 min.) vai paklausieties mūziku un tad ejiet gultā;
  • Nolieciet uz naktsgaldiņa smaržīgu ābolu – tas var rosināt miegu;
  • Centieties celšanās un gulēšanas laikus ievērot konstanti;
  • Īsi pirms gulēšanas iedzeriet siltu pienu ar medu;
  • Neilgi pirms gulētiešanas izejiet nelielā pastaigā svaigā gaisā;
  • Izmantojiet aromātiskās sveces un eļļas;
  • Centieties, lai jūsu guļamistabas toņi ir vairāk zaļi un zili, jo tie nomierina;
  • Lūkojiet, lai guļamistabā nav pārāk sauss gaiss;
  • Viena glāze vīna vai alus arī var veicināt miega kvalitāti;
  • Centieties izvairīties guļamistabā no augiem un puķēm ;
  • Dažādi jogas paņēmieni palīdz atbrīvot ķermeni no sasprindzinājuma;
  • Viegla masāža pirms gulētiešanas palīdz atslābināties;
  • Domājiet pozitīvi;
  • Skaitiet aitas līdz 1000 – “viena aita, divas aitas, trīs aitas, četras aitas…”
  • Gaisa temperatūra guļamistabā 16-18 grādu diapazonā ir optimāla;
  • Guļamistabu 15 minūtes pirms gulētiešanas pilnīgi izvēdiniet;
  • Varbūt jūsu gulta atrodas uz enerģētiskas āderes vai spēcīgu elektroierīču tuvumā? Pārbaudiet!

dieviete2


Kas patiesībā slēpjas aiz miegainības?

0
0

Mūsdienu spraigajā, aizņemtajā dzīves ritmā miegainībai īsti nav vietas. Lai justos izgulējies, kvalitatīvam miegam jāatvēl pietiekami daudz laika – to prasa fizioloģija. Bet ar ko izskaidrojama miegainība dienā, ja nakts pavadīta saldā un netraucētā dusā? Varbūt aiz šā simptoma slēpjas kaut kas nopietnāks?

36,6 °C konsultanti
IVETA FELDMANE,
ģimenes ārste

JĀNIS LABUCIS,
Miega slimību centra miega speciālists

GITA ERTA,
Diagnostikas centra endokrinoloģe

Jāguļ pietiekami ilgi

“Miegainība ir mūsdienu ātrā dzīves ritma problēma. Šāds simptoms novērojams daudzās situācijās. Būtiskākie iemesli, kas skar lielāko daļu populācijas, ir nepietiekami ilgs vai slikts miegs. Ja cilvēks neguļ nepieciešamās 7–8 stundas un miegs nav pilnvērtīgs, dienas laikā viņš parasti ir miegains,” stāsta miega speciālists Jānis Labucis. “Ja miega bads vērojams vairākas dienas, nedēļas, mēnešus pēc kārtas, neizbēgama būs miegainība, nogurums dienā, kā arī personības pārmaiņas.”

Miega higiēnas nosacījumi

  • Guļamistabai jābūt vēsai un tumšai.
  • Jāizvairās no snauduļošanas dienas laikā.
  • Jāizvairās no stimulatoru – kofeīna, nikotīna, alkohola – lietošanas pirms miega.
  • Jāveic regulāras fiziskās aktivitātes.
  • Jāizvairās no lielām ēdiena porcijām, asiem, trekniem ēdieniem pirms gulētiešanas.
  • Gultā nevajag lietot telefonu, datoru un citas ierīces, lasīt un skatīties televizoru.
  • Jāiet gulēt un jāmostas konkrētā laikā.

Medikamenti un alkohols

“Miegainību var izraisīt arī medikamentu lietošana. Nomierinošie līdzekļi – miega zāles, antidepresanti – to var ietekmēt tiešā veidā, bet zāles, ar kurām ārstē citas saslimšanas, – sekundāri.

Ja ikdienā lieto psihostimulatorus, dzer kafiju un pēkšņi izdomā, ka to vairs nevēlas darīt, radīsies atsitiena efekts un miegainība kļūs izteiktāka. Ja pēkšņi atsakās no miega zālēm, visticamāk, būs grūti iemigt, miegs būs nekvalitatīvs un dienas laikā piemeklēs miegainība,” medikamentu ietekmi raksturo Jānis Labucis.

Jāaizdomājas arī par alkohola lietošanu. “Sabiedrībā pastāv uzskats, ka malks alkohola palīdzēs iemigt. Alkohols patiesi uzlabo iemigšanu, tomēr ir pierādīts, ka tas pasliktina miega kvalitāti. Miegs ir virspusējs un saraustīts, tāpēc no rīta cilvēks nav kārtīgi izgulējies.”

7 veidi efektīvai snaudai un kā tā var palīdzēt darbam

0
0

Mācāmies no Silīcija ielejas

Amerikāņu žurnāla Inc. interneta vietne publicējusi grāmatas “Talanta kodekss” autora un personiskā snieguma uzlabošanas bloga autora Daniela Kojla ieteikumus spēku atjaunojošai snaudai.

Speciālists uzsver, ka viņa vecāki bijuši lieli snaudas meistari un, izrādās, bijuši krietni soli priekšā laikam. “Mēs dzīvojam snieguma uzlabošanas snaudas Zelta laikmetā: neirologi mums stāsta par ieguvumiem no pusdienas siestām; Silīcija ielejas uzņēmumi sacenšas savā starpā, kurš spēs izveidot stilīgākās istabas snauduļošanai. Snauda vairs nav tikai snauda – tā ir prasme.” Tālāk Daniels atklāj septiņus noteikumus labai spēka snaudai,” saka D.Kojls.

VIDEO: Eksperiments, kā reaģē cilvēka ķermenis, paliekot nomodā 48 stundas?

0
0

Šajā rudenī Latvijā tika veikts eksperiments, lai noskaidrotu, kā tieši cilvēka ķermenis reaģē, paliekot nomodā divas diennaktis, un cik tas ir bīstami veselībai? Jau ASV veikts pētījums liecina: divu nedēļu laikā miegā pavadot tikai sešas stundas diennaktī, cilvēka garīgās un fiziskās spējas samazinās līdz līmenim, kas atbilst 48 pēc kārtas nomodā pavadītām stundām.

Eksperimentā, kas notika Latvijā, brīvprātīgi piekrita piedalīties 22 gadus vecā rīdziniece Ilva, kura 48 stundas pavadīja nomodā, vienlaikus dodoties savās ikdienas gaitās. Ik pēc 12 stundām meitene speciālistu uzraudzībā veica Vīnes sistēmas testus, lai pārbaudītu, kā šajā laika periodā mainās viņas reakcijas un koncentrēšanās spējas, kā arī stresa noturība.

“Mūsdienās, kad arvien vairāk cilvēku savas miega stundas nereti ziedo mācībām, darbam un aktīvai sabiedriskajai dzīvei, miega trūkums kļūst par arvien aktuālāku problēmu gan Latvijā, gan pasaulē. Pat, ja sākumā var šķist, ka sešas stundas miega ir gana, negulētās stundas ar laiku par sevi liek manīt un postoši ietekmē mūsu ikdienas dzīves kvalitāti. Šāds eksperiments tikai atkārtoti apliecina, cik būtiski miegs ietekmē mūsu dzīvi un veselību, neļaujot pilnvērtīgi veikt šķietami ikdienišķas lietas un uzdevumus, turklāt nereti apraudot pat mūsu dzīvību. Ne velti mēdz teikt, ka neizgulējies cilvēks pie transportlīdzekļa stūres ir tikpat bīstams kā autovadītājs alkohola reibumā,” uzsver ārsts-psihiatrs, Latvijas Psihiatru asociācijas prezidents Elmārs Tērauds.

Kā liecina rezultāti, tad salīdzinājumā ar pirmo testa reizi, kas tika veikta eksperimenta sākumā, pēdējā testa veikšanās laikā pēc 48 nomodā pavadītajām stundām meitenes stresa noturība, reakcijas un koncentrēšanās spējas bija samazinājušās aptuveni par 50%, un pieļauto kļūdu skaits liecināja par bīstamu tendenci. Tāpat pēc divām negulētajām diennaktīm ievērojami paaugstinājās arī meitenes asinsspiediens.

Eksperimenta dalībniece komentē: “Visgrūtāk bija izturēt pirmo un otro nomodā pavadīto nakti. Jau pēc 24 stundām – otrās nomoda dienas rītā, kļuva grūti uztvert apkārt notiekošo, bet līdz ar katru nākamo bezmiega stundu pieauga nespēks un noguruma sajūta, kļuva grūti izpildīt elementāras darbības, piemēram, pagatavot maltīti, runāt, lasīt. Eksperimenta pēdējās stundās šķita, ka uz brīdi pazūd pat realitātes sajūta.”

 

Visi video redzamie testi tika veikti sadarbībā ar Rīgas Pedagoģijas un vadības akadēmiju. Video eksperiments sagatavots Latvijas Psihiatru asociācijas organizētās kampaņas “Labs miegs – labai veselībai” ietvaros.

Kam tavā gultā un guļamistabā nav vietas. Izrādās, pat kaķītis jāliek aiz durvīm

0
0

Telefons

 

Foto - Shutterstock.com
Foto – Shutterstock.com

Lai miegs būtu salds un naktsmieru nekas netraucētu, istabai jābūt labi vēdinātai, gultai – komfortablai, kā arī telpā vēlams neglabāt elektroiekārtas. Tomēr kas vēl bez šim nosacījumiem jāievēro, uzturot kārtībā guļamistabu? Iepazīsties ar “Huffington Post” apkopotajām lietām, kam tavā gultā nav vietas.

Telefons. Diemžēl ar šo paradumu grēkojam mēs visas, jo tieši telefonā tiek likts modinātājs un tas kalpo par laika rādītāju, pamostoties naktī. Tāpat pirms miega tiek atsvaidzināta Instagram jaunumu liste un iemests īss skatiens Facebook lapā. Kā apgalvo eksperti, šie paradumi miegam un attiecīgi arī veselībai patiešām kaitē, jo zilie gaismas stari, kas izmantoti tālruņa ekrānā, traucē normālai miega hormona melatonīna izstrādāšanai. Lai to novērstu, turi telefonu tālāk no gultas, izslēdz tā skaņu un novieto ierīci tā, lai tā ekrāna gaisma nebūtu redzama no gultas!

Labākās pozas gulēšanai. Kā baudīt miegu, ja ir sirdskaite vai liekais svars, grūtniecība

0
0

Aprēķināts, ka cilvēks miegā pavada apmēram trešo daļu dzīves. Tāpēc jo svarīgāk prast atrast pozas, kas nenogurdina, un lai pamošanās ir mundra!

Liela nozīme ir gultai un ērtam matracim. Svarīgi, lai tas nav izgulēts. Izvēloties ortopēdisko matraci, nav ieteicami paši cietākie, taču arī vismīkstākie veselībai nenāk par labu. Ilgstoši izmantojot cietu guļvietu, ķermenis saņem pārāk lielu spiedienu uz audiem, īpaši jutīgākajās daļās. Tas attiecas arī uz cietu un tādēļ nepiemērotu pagalvi. Savukārt pārāk mīksts matracis nogurdina un nevajadzīgi izliec muguras jostas daļu, radot diskomfortu un sāpes.

Pašlaik modē nākušajiem ortopēdiskajiem spilveniem divās pretējās malās izveidoti valnīši, kas guļot lieliski aizpilda tukšumu starp matraci un kakla izliekumu. Šie valnīši parasti ir atšķirīga augstuma, tādēļ pielāgojami dažādiem gulētājiem.

Tas nenozīmē, ka vecā modeļa spilveni kļuvuši nepareizi. Arī tā apakšējo daļu var pavilkt zem kakla, jo spilvenam nav jābūt zem pleciem, bet gan jābalsta kakls. Tāpat jārīkojas, guļot uz sāniem. Tad mugurkauls ir iztaisnots. Kāju saliekumam un roku novietojumam nav izšķirošas nozīmes, ja vien ir ērti.

Pārāk augsts pagalvis ne vien atslogo dienas laikā sasprindzinātos kakla un plecu muskuļus, bet arī turpina tos sasprindzināt. Guļot uz augsta spilvena, kas atrodas ne vien zem galvas, bet arī zem pleciem, nedaudz saspiežas diafragma un kuņģis. Tā apgrūtināta gan normāla elpošana, gan kuņģa darbība.

Cilvēkiem ar lieko svaru, kā arī grūtniecēm ir vieglāk gulēt uz sāniem, starp ceļiem liekot spilvenu vai mīkstu veltnīti. Vēl vienu spilvenu var apskaut, lai atslābinātu pleca locītavas.

Ja patīk gulēt uz sāniem un ir kādas sirds veselības problēmas, ieteicams griezties uz labajiem sāniem. Sirds ir novietota krūškurvī no vidus nedaudz uz kreiso pusi, tā nedaudz var atslogot tās darbību.

Tiem, kuri pieraduši gulēt uz muguras, mīkstu veltnīti ieteicams palikt zem ceļiem. Tā izlīdzinās izliekums starp mugurkaula jostas daļu un iegurni, atslogojot jostas daļas muskulatūru, kas pa dienu tiek nepārtraukti sasprindzināta, īpaši sēžot.

Gulēšana uz vēdera visvairāk ietekmē kakla skriemeļus, jo tad tikai galva pagriezta sāņus. Tādēļ kakla skriemeļi sagriežas uz vienu pusi un saspiežas kakla asinsvadi, kas baro galvas smadzenes. Nevēlams izliekums ir arī jostas daļā, ko nedaudz var pielabot, vienu kāju saliecot celī.

Pamostoties vissliktākā pašsajūta, šķiet, ir tad, ja mugurkaula augšdaļa ir sagriezta uz vienu, bet lejasdaļa – uz pretējo pusi. Cilvēks it kā ir savērpts ap savu asi krūšu daļā, veidojas pilnīgi nesimetrisks muguras muskuļu saspringums mugurkaula vienā pusē, bet iestiepums – otrā. Pēc pamošanās paiet laiks, kamēr muskuļi atgūst simetriju, tāpēc saglabājas stīvums, ir grūti iekustēties, mugura ir kā salauzta.

Muguras muskuļu savstarpējo simetriju un arī optimālu atpūtu nakts laikā nodrošina embrija poza – dabīga, mugurkaulu saudzējoša un emocionāli droša.

Konsultēja fizioterapeite Linda Kidikas.

Viewing all 2218 articles
Browse latest View live